


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 196 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.2 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 5.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 125 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 4.5 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
Stock: 192
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20458
Ext.Price$0.20458
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20458 | $0.20458 |
| 10 | $0.18256 | $1.82560 |
| 50 | $0.16291 | $8.14550 |
| 100 | $0.14380 | $14.38000 |
| 500 | $0.12693 | $63.46500 |
| 1000 | $0.11204 | $112.04000 |
| 3000 | $0.10426 | $312.78000 |
| 5000 | $0.09702 | $485.10000 |
