


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 6.3 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 810 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.1 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 22 nC |
| Drain to Source Resistance | 88 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 4.5 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.75 V |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24202
Ext.Price$0.24202
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24202 | $0.24202 |
| 10 | $0.21685 | $2.16850 |
| 50 | $0.19430 | $9.71500 |
| 100 | $0.16993 | $16.99300 |
| 500 | $0.14862 | $74.31000 |
| 1000 | $0.12998 | $129.98000 |
| 3000 | $0.12109 | $363.27000 |
| 5000 | $0.11280 | $564.00000 |
