


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 6.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.35 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.6 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 13 nC |
| Drain to Source Resistance | 50 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -1 V to -2.5 V |
Stock: 701
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22637
Ext.Price$0.22637
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22637 | $0.22637 |
| 10 | $0.20067 | $2.00670 |
| 50 | $0.17789 | $8.89450 |
| 100 | $0.16109 | $16.10900 |
| 500 | $0.14588 | $72.94000 |
| 1000 | $0.13211 | $132.11000 |
| 3000 | $0.12302 | $369.06000 |
| 5000 | $0.11456 | $572.80000 |
