


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 105 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 950 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 28 nC |
| Drain to Source Resistance | 100 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54058
Ext.Price$0.54058
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54058 | $0.54058 |
| 10 | $0.44208 | $4.42080 |
| 25 | $0.39872 | $9.96800 |
| 50 | $0.35962 | $17.98100 |
| 100 | $0.31477 | $31.47700 |
| 300 | $0.29946 | $89.83800 |
| 500 | $0.28489 | $142.44500 |
