


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 60 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.417 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 48 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.1 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 650 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27581
Ext.Price$0.27581
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27581 | $0.27581 |
| 10 | $0.27091 | $2.70910 |
| 25 | $0.26893 | $6.72325 |
| 50 | $0.26696 | $13.34800 |
| 100 | $0.26500 | $26.50000 |
