


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 107 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.28 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Gate Charge | 27 nC |
| Drain to Source Resistance | 80 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46867
Ext.Price$0.46867
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46867 | $0.46867 |
| 10 | $0.45869 | $4.58690 |
| 25 | $0.45512 | $11.37800 |
| 50 | $0.45158 | $22.57900 |
| 100 | $0.44911 | $44.91100 |
