


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 42 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 185 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 13 nC |
| Drain to Source Resistance | 850 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | ±20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46378
Ext.Price$0.46378
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46378 | $0.46378 |
| 10 | $0.36192 | $3.61920 |
| 25 | $0.33774 | $8.44350 |
| 50 | $0.31517 | $15.75850 |
| 100 | $0.26287 | $26.28700 |
| 300 | $0.25000 | $75.00000 |
| 500 | $0.23775 | $118.87500 |
| 1000 | $0.22388 | $223.88000 |
