


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 300 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 40 A |
| Gate Charge | 140 nC |
| Drain to Source Resistance | 60 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95165
Ext.Price$0.95165
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95165 | $0.95165 |
| 10 | $0.93053 | $9.30530 |
| 25 | $0.88744 | $22.18600 |
| 50 | $0.84634 | $42.31700 |
| 100 | $0.84099 | $84.09900 |
