


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 83 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 360 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 25 nC |
| Drain to Source Resistance | 610 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 650 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 5 V |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74861
Ext.Price$0.74861
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74861 | $0.74861 |
| 10 | $0.59846 | $5.98460 |
| 25 | $0.55828 | $13.95700 |
| 50 | $0.52080 | $26.04000 |
| 100 | $0.45163 | $45.16300 |
| 300 | $0.42802 | $128.40600 |
| 500 | $0.40565 | $202.82500 |
| 1000 | $0.38315 | $383.15000 |
