


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 97 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 850 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Gate Charge | 43 nC |
| Drain to Source Resistance | 970 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 700 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80400
Ext.Price$0.80400
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80400 | $0.80400 |
| 10 | $0.65386 | $6.53860 |
| 25 | $0.58906 | $14.72650 |
| 50 | $0.53069 | $26.53450 |
| 100 | $0.46162 | $46.16200 |
| 300 | $0.43864 | $131.59200 |
| 500 | $0.41681 | $208.40500 |
| 1000 | $0.39314 | $393.14000 |
