


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.55 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -60.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 57 nC |
| Drain to Source Resistance | 8 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | ±20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -1 V to -2.5 V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58973
Ext.Price$0.58973
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58973 | $0.58973 |
| 10 | $0.47894 | $4.78940 |
| 25 | $0.43168 | $10.79200 |
| 50 | $0.38909 | $19.45450 |
| 100 | $0.33843 | $33.84300 |
| 300 | $0.32121 | $96.36300 |
| 500 | $0.30487 | $152.43500 |
| 1000 | $0.28751 | $287.51000 |
