


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 41.7 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.765 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -30 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 67 nC |
| Drain to Source Resistance | 55 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | ±20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -1 V to -3 V |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72710
Ext.Price$0.72710
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72710 | $0.72710 |
| 10 | $0.59309 | $5.93090 |
| 25 | $0.53595 | $13.39875 |
| 50 | $0.48432 | $24.21600 |
| 100 | $0.42311 | $42.31100 |
| 300 | $0.40212 | $120.63600 |
| 500 | $0.38218 | $191.09000 |
| 1000 | $0.36249 | $362.49000 |
