
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4394 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 9.144 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 40 A |
| Forward Voltage | 670 mV |
| Average Rectified Current | 40 A |
| Max Reverse Leakage Current | 3 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Max Surge Current | 240 A |
| Reverse Voltage | 45 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 240 A |
| Reverse Current | 3 mA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 4371
Distributors
pcbx
Unit Price$1.06353
Ext.Price$1.06353
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.06353 | $1.06353 |
| 10 | $0.43345 | $4.33450 |
| 25 | $0.43288 | $10.82200 |
| 50 | $0.43231 | $21.61550 |
| 100 | $0.43174 | $43.17400 |
| 300 | $0.43160 | $129.48000 |
| 500 | $0.43146 | $215.73000 |
| 1000 | $0.43132 | $431.32000 |
| 3000 | $0.43118 | $1293.54000 |
| 5000 | $0.43104 | $2155.20000 |
| 10000 | $0.43089 | $4308.90000 |
