

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 60 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 30 A |
| Gate Charge | 35 nC |
| Drain to Source Resistance | 35 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V to 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 24
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37574
Ext.Price$0.37574
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37574 | $0.37574 |
| 10 | $0.36749 | $3.67490 |
| 25 | $0.36457 | $9.11425 |
| 50 | $0.36167 | $18.08350 |
| 100 | $0.35880 | $35.88000 |
