

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 300 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Gate Charge | 20 nC |
| Drain to Source Resistance | 7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24787
Ext.Price$0.24787
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24787 | $0.24787 |
| 10 | $0.24202 | $2.42020 |
| 25 | $0.24085 | $6.02125 |
| 50 | $0.23968 | $11.98400 |
| 100 | $0.23852 | $23.85200 |
