

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 165 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.2 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 90 A |
| Gate Charge | 100 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 119
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50362
Ext.Price$0.50362
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50362 | $0.50362 |
| 10 | $0.49248 | $4.92480 |
| 25 | $0.48961 | $12.24025 |
| 50 | $0.48676 | $24.33800 |
| 100 | $0.48393 | $48.39300 |
