


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 105 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.2 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 28 nC |
| Drain to Source Resistance | 100 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V to 3 V |
Stock: 26
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64598
Ext.Price$0.64598
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64598 | $0.64598 |
| 10 | $0.52560 | $5.25600 |
| 25 | $0.47904 | $11.97600 |
| 50 | $0.43661 | $21.83050 |
| 100 | $0.38034 | $38.03400 |
| 300 | $0.36210 | $108.63000 |
| 500 | $0.34474 | $172.37000 |
| 1000 | $0.32582 | $325.82000 |
