


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 107 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.66 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Gate Charge | 50 nC |
| Drain to Source Resistance | 75 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$1.48234
Ext.Price$1.48234
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.48234 | $1.48234 |
| 10 | $1.26442 | $12.64420 |
| 25 | $1.12432 | $28.10800 |
| 50 | $0.99974 | $49.98700 |
| 100 | $0.86961 | $86.96100 |
| 300 | $0.83729 | $251.18700 |
| 500 | $0.80617 | $403.08500 |
| 1000 | $0.77755 | $777.55000 |
