
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 175 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 9.9 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 90 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 20 nC |
| Drain to Source Resistance | 18 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94483
Ext.Price$0.94483
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94483 | $0.94483 |
| 10 | $0.76685 | $7.66850 |
| 25 | $0.70523 | $17.63075 |
| 50 | $0.64856 | $32.42800 |
| 100 | $0.59645 | $59.64500 |
| 300 | $0.55228 | $165.68400 |
| 500 | $0.51138 | $255.69000 |
| 1000 | $0.48452 | $484.52000 |
