

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 210 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.2 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 71 nC |
| Drain to Source Resistance | 3 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V to 2.5 V |
Stock: 23
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35962
Ext.Price$0.35962
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35962 | $0.35962 |
| 10 | $0.35088 | $3.50880 |
| 25 | $0.34879 | $8.71975 |
| 50 | $0.34671 | $17.33550 |
| 100 | $0.34464 | $34.46400 |
