


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 320 mA |
| Length | 10 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Height | 10.4 mm |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Diameter | 10 mm |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Polar |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 320 mA @ 120 Hz |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50697
Ext.Price$0.50697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50697 | $0.50697 |
| 10 | $0.30179 | $3.01790 |
| 50 | $0.23443 | $11.72150 |
| 100 | $0.18210 | $18.21000 |
| 500 | $0.14277 | $71.38500 |
| 1000 | $0.12995 | $129.95000 |
| 3000 | $0.11596 | $347.88000 |
| 5000 | $0.10347 | $517.35000 |
| 10000 | $0.09233 | $923.30000 |
| 30000 | $0.08396 | $2518.80000 |
| 50000 | $0.07634 | $3817.00000 |
