
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 55 mA |
| Length | 5.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.28 % |
| Height | 5.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
Stock: 667
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06682
Ext.Price$0.06682
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06682 | $0.06682 |
| 10 | $0.05896 | $0.58960 |
| 50 | $0.05203 | $2.60150 |
| 100 | $0.04746 | $4.74600 |
| 500 | $0.04329 | $21.64500 |
| 1000 | $0.03948 | $39.48000 |
| 3000 | $0.03616 | $108.48000 |
| 5000 | $0.03312 | $165.60000 |
