VE-470M1CTR-0605
Manufacturer:
Lelon
Mfr.Part #:
VE-470M1CTR-0605
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors SMD,6.30mm×5.30mm SMD/SMT 47 µF 20 % 16 V
ParameterValue
Capacitance47 µF
Voltage Rating (DC)16 V
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current75 mA
Length5.3 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Leakage Current3 µA
Dissipation Factor0.2 %
Height6.6 mm
PackagingReel
Voltage Rating16 V