
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 75 mA |
| Length | 5.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.2 % |
| Height | 6.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
Stock: 179
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10694
Ext.Price$0.10694
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10694 | $0.10694 |
| 10 | $0.05347 | $0.53470 |
| 50 | $0.04799 | $2.39950 |
| 100 | $0.04307 | $4.30700 |
| 500 | $0.03780 | $18.90000 |
| 1000 | $0.03317 | $33.17000 |
| 3000 | $0.03164 | $94.92000 |
| 5000 | $0.03018 | $150.90000 |
| 10000 | $0.02852 | $285.20000 |
