


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 75 mA |
| Length | 7.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Height | 6.6 mm |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Diameter | 6.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Polar |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07997
Ext.Price$0.07997
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07997 | $0.07997 |
| 10 | $0.07075 | $0.70750 |
| 50 | $0.06259 | $3.12950 |
| 100 | $0.05706 | $5.70600 |
| 500 | $0.05202 | $26.01000 |
| 1000 | $0.04743 | $47.43000 |
| 3000 | $0.04355 | $130.65000 |
| 5000 | $0.03998 | $199.90000 |
