
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 740 mA |
| Height - Seated (Max) | 16.5 mm |
| Length | 16 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 4 µA |
| Dissipation Factor | 0.18 % |
| Height | 13 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.4 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 740 mA @ 120 Hz |
Stock: 253
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37037
Ext.Price$0.37037
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37037 | $0.37037 |
| 10 | $0.28790 | $2.87900 |
| 50 | $0.25505 | $12.75250 |
| 100 | $0.22595 | $22.59500 |
| 500 | $0.20017 | $100.08500 |
| 1000 | $0.17732 | $177.32000 |
