


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 20 mA |
| Length | 5.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Height | 4.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20 mA @ 120 Hz |
Stock: 1007
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12940
Ext.Price$0.12940
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12940 | $0.12940 |
| 10 | $0.06470 | $0.64700 |
| 50 | $0.05740 | $2.87000 |
| 100 | $0.05093 | $5.09300 |
| 500 | $0.04645 | $23.22500 |
| 1000 | $0.04236 | $42.36000 |
| 3000 | $0.03863 | $115.89000 |
| 5000 | $0.03523 | $176.15000 |
| 10000 | $0.03214 | $321.40000 |
