VEJ221M1HTR-1010L
Mfr.Part #:
VEJ221M1HTR-1010L
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 10.00mmD×10.00mmH SMD/SMT 220 µF 20 % 50 V
ParameterValue
Capacitance220 µF
RoHSCompliant
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Voltage Rating50 V
Life (Hours)2000 Hours
Diameter10 mm
PackagingBulk
Ripple Current @ Low Frequency330 mA @ 120 Hz