
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 320 mA |
| Height - Seated (Max) | 10 mm |
| Length | 10 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.45 % |
| Height | 8.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1363
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16157
Ext.Price$0.16157
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16157 | $0.16157 |
| 10 | $0.14336 | $1.43360 |
| 50 | $0.12720 | $6.36000 |
| 100 | $0.10996 | $10.99600 |
| 500 | $0.09506 | $47.53000 |
| 1000 | $0.09075 | $90.75000 |
| 3000 | $0.08664 | $259.92000 |
| 5000 | $0.08271 | $413.55000 |
