
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 550 mA |
| Length | 16 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 4 µA |
| Dissipation Factor | 0.18 % |
| Height | 13 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.4 mm |
Stock: 1187
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40800
Ext.Price$0.40800
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40800 | $0.40800 |
| 10 | $0.32736 | $3.27360 |
| 25 | $0.30326 | $7.58150 |
| 50 | $0.28093 | $14.04650 |
| 100 | $0.26025 | $26.02500 |
| 300 | $0.24109 | $72.32700 |
| 500 | $0.22334 | $111.67000 |
| 1000 | $0.20690 | $206.90000 |
