
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 700 mA |
| Length | 16 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 16 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 4 µA |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 17 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 6.4 mm |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58560
Ext.Price$0.58560
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58560 | $0.58560 |
| 10 | $0.47242 | $4.72420 |
| 25 | $0.43697 | $10.92425 |
| 50 | $0.40418 | $20.20900 |
| 100 | $0.37385 | $37.38500 |
| 300 | $0.34580 | $103.74000 |
| 500 | $0.31985 | $159.92500 |
| 1000 | $0.29585 | $295.85000 |
