VKME1001A102MV
Mfr.Part #:
VKME1001A102MV
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors SMD SMD/SMT 1 mF 20 % 10 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Capacitance1 mF
RoHSCompliant
Voltage Rating10 V
Life (Hours)10000 Hours
Diameter10 mm
PackagingReel
Ripple Current @ High Frequency1.33 A @ 100 kHz
Height - Seated (Max)10 mm