VKMI1701K391MV
Mfr.Part #:
VKMI1701K391MV
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors SMD SMD/SMT 390 µF 20 % 80 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Capacitance390 µF
RoHSCompliant
Voltage Rating80 V
Life (Hours)10000 Hours
Diameter16 mm
PackagingReel
Ripple Current @ High Frequency1.75 A @ 100 kHz
Height - Seated (Max)17 mm