VLU0608-120K
Manufacturer:
FengHua
Mfr.Part #:
VLU0608-120K
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors Plugin Through Hole 12 µH 10 % 1.8 A 65 mΩ
ParameterValue
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)0.7 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBag
RoHSCompliant
TypeCeramic Chip Inductor
DC Resistance (DCR)65 mΩ
Inductance12 µH
Core MaterialFerrite
Current Rating1.8 A