

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 65 pF |
| Length | 4.7 mm |
| Width | 3.8 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 820 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 38 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 780 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 2895
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13306
Ext.Price$0.13306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13306 | $0.13306 |
| 10 | $0.11854 | $1.18540 |
| 50 | $0.10560 | $5.28000 |
| 100 | $0.09331 | $9.33100 |
| 500 | $0.08245 | $41.22500 |
| 1000 | $0.07832 | $78.32000 |
| 3000 | $0.07439 | $223.17000 |
| 5000 | $0.07066 | $353.30000 |
