VS-12CWQ06FNTR-M3
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
VS-12CWQ06FNTR-M3
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes TO-252AA SMD/SMT Schottky Diodes & Rectifiers Common Cathode Forward Current:12 A Forward Voltage:790 mV Reverse Voltage:60 V
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins3
PackagingReel
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
TypeSchottky Diodes & Rectifiers
Forward Current12 A
Forward Voltage790 mV
Average Rectified Current6 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)60 V
Element ConfigurationCommon Cathode
Forward Surge Current (Ifsm)320 A
Reverse Voltage60 V
Peak Non-Repetitive Surge Current320 A
Reverse Current3 mA