VS-30BQ100-M3/9AT
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
VS-30BQ100-M3/9AT
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes SMC(DO-214AB) SMD/SMT Schottky Rectifiers Single Forward Current:3 A Forward Voltage:900 mV Reverse Voltage:100 V
ParameterValue
Capacitance115 pF
Length7.11 mm
Width6.22 mm
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Height2.42 mm
PackagingReel
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
TypeSchottky Rectifiers
Forward Current3 A
Forward Voltage900 mV
Average Rectified Current3 A
Max Reverse Voltage (DC)100 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)800 A
Reverse Voltage100 V
Max Junction Temperature (Tj)175 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current800 A