

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 1.35 V |
| Reverse Recovery Time | 25 ns |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 55 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 55 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 55 A |
| Reverse Current | 3 µA |
| Recovery Time | 41 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 2741
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18874
Ext.Price$0.18874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18874 | $0.18874 |
| 10 | $0.16823 | $1.68230 |
| 50 | $0.14995 | $7.49750 |
| 100 | $0.13062 | $13.06200 |
| 500 | $0.11378 | $56.89000 |
| 1000 | $0.10894 | $108.94000 |
| 3000 | $0.10430 | $312.90000 |
| 5000 | $0.09986 | $499.30000 |
