VS-60CTQ150-M3
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
VS-60CTQ150-M3
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes TO-220AB-3 Through Hole Dual Anode Common Cathode Forward Current:30 A Forward Voltage:980 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):150 V Max Forward Surge Current (Ifsm):710 A
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingTube
RoHSCompliant
Forward Current30 A
Forward Voltage980 mV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)150 V
Element ConfigurationDual Anode Common Cathode
Forward Surge Current (Ifsm)710 A