VS-61CTQ045-N3
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
VS-61CTQ045-N3
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes TO-220AB Through Hole Common Cathode Forward Current:60 A Forward Voltage:760 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):45 V
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
PackagingTube
RoHSCompliant
Forward Current60 A
Forward Voltage760 mV
Average Rectified Current30 A
Max Reverse Voltage (DC)45 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)45 V
Element ConfigurationCommon Cathode
Reverse Current1 mA