VS-63CPQ100-N3
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
VS-63CPQ100-N3
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes TO-247AC-3 Through Hole Schottky Common Cathode Forward Current:60 A Forward Voltage:920 mV Reverse Voltage:100 V
ParameterValue
Length15.87 mm
Width5.31 mm
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins3
Height20.7 mm
PackagingTube
RoHSCompliant
TypeSchottky
Forward Current60 A
Forward Voltage920 mV
Average Rectified Current30 A
Max Reverse Voltage (DC)100 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Element ConfigurationCommon Cathode
Forward Surge Current (Ifsm)2.2 kA
Reverse Voltage100 V