| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Reverse Current | 170 nA |
| Recovery Time | 17 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88051
Ext.Price$0.88051
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88051 | $0.88051 |
| 10 | $0.70234 | $7.02340 |
| 25 | $0.65232 | $16.30800 |
| 50 | $0.60586 | $30.29300 |
| 100 | $0.49965 | $49.96500 |
| 300 | $0.47422 | $142.26600 |
| 500 | $0.45008 | $225.04000 |
| 1000 | $0.42758 | $427.58000 |
