
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Current | 16 A |
| Forward Voltage | 3.4 V |
| Reverse Recovery Time | 28 ns |
| Average Rectified Current | 8 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1.2 kV |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Reverse Voltage | 1.2 kV |
| Reverse Current | 310 nA |
| Recovery Time | 63 ns |
Stock: 277
Distributors
pcbx
Unit Price$5.43820
Ext.Price$5.43820
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.43820 | $5.43820 |
| 10 | $3.42314 | $34.23140 |
| 25 | $3.31093 | $82.77325 |
| 50 | $3.20240 | $160.12000 |
| 100 | $3.09741 | $309.74100 |
| 300 | $2.92686 | $878.05800 |
| 500 | $2.76570 | $1382.85000 |
