
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 425 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 18 A |
| Reverse Current | 100 µA |
Stock: 3281
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16927
Ext.Price$0.16927
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16927 | $0.16927 |
| 10 | $0.11541 | $1.15410 |
| 50 | $0.09983 | $4.99150 |
| 100 | $0.08635 | $8.63500 |
| 500 | $0.06010 | $30.05000 |
| 1000 | $0.05198 | $51.98000 |
| 3000 | $0.05198 | $155.94000 |
| 5000 | $0.05198 | $259.90000 |
| 10000 | $0.03257 | $325.70000 |
