VZH101M1HTR-1010
Mfr.Part #:
VZH101M1HTR-1010
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 10.00mmD×10.00mmH SMD/SMT 100 µF 20 % 50 V
ParameterValue
Capacitance100 µF
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance20 %
Life (Hours)5000 Hours
Ripple Current553 mA
Length10 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Leakage Current3 µA
Dissipation Factor0.1 %
Height10.4 mm
Voltage Rating50 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Diameter10 mm
Lead Pitch4.7 mm
PackagingReel
Height - Seated (Max)10.5 mm
Impedance180 mΩ
Ripple Current @ High Frequency553 mA @ 100 kHz