WJ128V-7.5-2P
Manufacturer:
Kangnex
Mfr.Part #:
WJ128V-7.5-2P
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 2 7.5 mm 16 A 300 V 22 AWG to 12 AWG
ParameterValue
TerminationTin
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBag
Voltage Rating300 V
RoHSCompliant
Pitch7.5 mm
Current Rating16 A
ColorGreen
Number of Positions2
Connection MethodScrew
Wire Gauge Range22 AWG to 12 AWG
Current Rating (IEC)20 A
Voltage Rating (IEC)250 V