WJ15EDGK-3.5-2P
Manufacturer:
Kangnex
Mfr.Part #:
WJ15EDGK-3.5-2P
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Plug-In 2 3.5 mm 8 A 300 V 28 AWG to 16 AWG
ParameterValue
TerminationTin
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBag
Voltage Rating300 V
RoHSCompliant
Pitch3.5 mm
Current Rating8 A
ColorGreen
Number of Positions2
Connection MethodPlug
Wire Gauge Range28 AWG to 16 AWG