WJ15EDGKA-3.81-8P
Mfr.Part #:
WJ15EDGKA-3.81-8P
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 8 3.81 mm 8 A 300 V 28 AWG to 16 AWG
ParameterValue
TerminationTin
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBag
Voltage Rating300 V
RoHSCompliant
Pitch3.81 mm
Current Rating8 A
ColorGreen
Number of Positions8
Connection MethodPlug
Wire Gauge Range28 AWG to 16 AWG
Current Rating (IEC)7 A
Voltage Rating (IEC)250 V