WJ2EDGKA-5.08-13P
Mfr.Part #:
WJ2EDGKA-5.08-13P
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 13 5.08 mm 15 A 300 V 28 AWG to 14 AWG
ParameterValue
ColorGreen
Pitch5.08 mm
Current Rating15 A
TerminationTin
RoHSCompliant
Wire Gauge Range28 AWG to 14 AWG
Connection MethodPlug
Voltage Rating300 V
Min Operating Temperature-40 °C
Max Operating Temperature105 °C
Voltage Rating (IEC)450 V
Current Rating (IEC)20 A