
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5.9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Blue |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Dome |
| Luminous Intensity | 1.6 cd |
| Viewing Angle | 20 ° |
| Wavelength | 465 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 465 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 312
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22637
Ext.Price$0.22637
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22637 | $0.22637 |
| 10 | $0.20121 | $2.01210 |
| 50 | $0.17885 | $8.94250 |
| 100 | $0.15506 | $15.50600 |
| 500 | $0.13444 | $67.22000 |
| 1000 | $0.12850 | $128.50000 |
| 3000 | $0.12282 | $368.46000 |
| 5000 | $0.11740 | $587.00000 |
