
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5.9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Luminous Intensity | 400 mcd |
| Viewing Angle | 30 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Schedule B | 8541402000 |
Stock: 2560
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.21715 | $2.17150 |
| 50 | $0.18382 | $9.19100 |
| 100 | $0.15560 | $15.56000 |
| 500 | $0.08446 | $42.23000 |
| 1000 | $0.08259 | $82.59000 |
| 3000 | $0.08229 | $246.87000 |
| 5000 | $0.08199 | $409.95000 |
| 10000 | $0.08139 | $813.90000 |
